Sue Day, dyrektor Związku Piłki Nożnej ds. kobiecej piłki nożnej, broni planów organu zarządzającego dotyczących radykalnej zmiany struktury niższych lig kobiet, w tym wprowadzenia czterech drużyn z akademii Women’s Super League do trzeciej ligi, twierdząc, że według niej gra znajduje się w „kluczowym punkcie zwrotnym”.
We wtorek Guardian ujawnił propozycje, które obejmują również podział w połowie sezonu na trzecią ligę, pakiet finansowy w wysokości około 1 miliona funtów i ulepszenia systemu wypożyczeń, a także więcej miejsc spadkowych i play-offów na czwartej lidze w ramach poważnej transformacji struktury Narodowej Ligi Kobiet. Reakcje były mieszane, a niektórzy trenerzy trzeciej ligi byli bardzo krytyczni.
Dołączenie drużyn z Akademii do ligi seniorów byłoby kontrowersyjne, ale FA uważa, że młodzi angielscy gracze dostają zdecydowanie za mało minut w rozgrywkach. Day powiedziała: „Celem tych propozycji jest zabezpieczenie kobiecej gry na przyszłość. Wierzymy, że podniosą one standardy w Narodowej Lidze Kobiet, lepiej przygotują kluby do profesjonalnych zawodów, poprawią sposób funkcjonowania rynku wypożyczeń i zwiększą liczbę minut w meczach znaczących dla młodych angielskich zawodniczek.”
Odsetek graczy WSL posiadających kwalifikacje w Anglii spadł z około dwóch trzecich w sezonie 2017-18 do nieco ponad jednej czwartej w tym sezonie. Menedżerka Chelsea, Sonia Bompastor, powiedziała BBC, że obawia się, że pomiędzy akademicką piłką nożną a WSL jest zbyt duża przepaść.
„Kiedy byłem wcześniej w Lyonie, naprawdę mogłem mieć czterech lub pięciu zawodników z akademii, a oni byli w stanie wystąpić w pierwszym składzie na naprawdę dobrym poziomie. Tutaj grają na poziomie, na którym istnieje ogromna przepaść i nie są gotowi. FA powinna zastanowić się z czołowymi klubami nad strukturą rozgrywek, aby młodzi gracze mogli wypełnić tę lukę. „
Wiele osób pracujących w trzeciej lidze nie zgadza się z tym, w tym główny trener Wolves Women, Daniel McNamara, którego zespół zajmuje drugie miejsce w National League Northern Premier Division, który powiedział w X: „Czy jesteśmy tutaj, aby walczyć o awans do elitarnej piłki nożnej, czy też ułatwiać/stworzyć platformę dla rozwoju elitarnych zawodników WSL?”
Day uważa, że plany są konieczne. „Zbliżamy się do kluczowego punktu zwrotnego” – stwierdziła. „Zbyt wielu utalentowanych młodych zawodników nie otrzymuje możliwości, których potrzebuje, aby się rozwijać, a brak działań może zagrozić przyszłości sportu. Silniejsza ścieżka produkuje lepszych zawodników i wzmacnia reprezentację narodową, co z kolei napędza rozwój i widoczność gry na każdym poziomie.
„Wiemy, że zmiany mogą być trudne, szczególnie w sporcie o głębokich tradycjach. Jednak na tym etapie nie podjęto żadnych decyzji i trwają konsultacje. Nie przedstawialibyśmy tych propozycji, gdybyśmy nie wierzyli, że są one niezbędne do zapewnienia długoterminowego sukcesu kobiecej piłki nożnej. „
Rozumie się, że kluby nie będą głosować nad propozycjami, ale ich uwagi zostaną wzięte pod uwagę. FA ma nadzieję ratyfikować wszelkie zmiany tego lata przed wdrożeniem planów na sezon 2027–28.