Strona główna Kultura The Strokes wykorzystują Coachellę do potępienia zagranicznej interwencji USA | Coachella

The Strokes wykorzystują Coachellę do potępienia zagranicznej interwencji USA | Coachella

8
0


Amerykański zespół The Strokes wykorzystał swój set na festiwalu Coachella do wygłoszenia ostrego politycznego oświadczenia przeciwko amerykańskiej historii zagranicznych interwencji i wojen w innych krajach, w tym w Iranie i Palestynie.

Na zakończenie występu podczas drugiego weekendu kalifornijskiego festiwalu muzycznego zespół wykonał piosenkę Oblivius z 2016 roku przed gigantycznymi ekranami LED, na których pokazano montaż światowych przywódców, których śmierć lub obalenie CIA było udowodnione lub podejrzewane, jak śpiewał wokalista Julian Casablancas: „Po której stronie stoisz?”

Montaż przedstawia Patrice’a Lumumbę, pierwszego demokratycznie wybranego premiera Konga, straconego w 1961 r. przez kongijski pluton egzekucyjny przy wsparciu belgijskiej armii. Lumumba został zabity w wyniku odrębnego spisku CIA mającego na celu zamordowanie go w związku z zagrożeniem, jakie stanowił dla zachodniej kontroli nad zasobami mineralnymi Konga, chociaż to Belgia przyznała się do „moralnej odpowiedzialności” i przeprosiła za jego morderstwo w 2002 roku.

Montaż ukazywał także prezydenta Gwatemali Jacobo Árbenza, który został obalony w 1954 r. w wyniku spisku zaaranżowanego przez CIA; oraz prezydent Boliwii Juan José Torres, który został obalony w 1971 r., a pięć lat później porwany i zabity.

Zezwolić na treści z Instagrama?

Ten artykuł zawiera treści udostępnione przez Instagram. Prosimy o Twoją zgodę, zanim cokolwiek zostanie załadowane, ponieważ mogą używać plików cookie i innych technologii. Aby wyświetlić tę zawartość, kliknij „Zezwalaj i kontynuuj”.

Pokazano także chilijskiego prezydenta Salvadora Allende, który popełnił samobójstwo podczas wspieranego przez CIA zamachu stanu w 1973 r., który obalił jego socjalistyczny rząd i sprowadził do władzy brutalnego dyktatora wojskowego Augusto Pinocheta. Choć niektórzy nadal uważają, że Stany Zjednoczone również odegrały rolę w śmierci Allende, naukowa sekcja zwłok przeprowadzona w 2011 roku potwierdziła, że ​​„nie ma żadnych wątpliwości”, że zginął on z własnej ręki.

Inni przywódcy pokazani na montażu to demokratycznie wybrany premier Iranu Mohammad Mosaddegh, którego odsunięcie od władzy w 1953 r. zostało ujawnione w odtajnionych dokumentach USA w 2013 r. jako zamach stanu zorganizowany przez CIA; oraz Martin Luther King Jr., który został zamordowany w 1968 r. po latach inwigilacji zarówno przez FBI, jak i CIA. Jednakże nigdy nie udowodniono udziału rządu USA w jego zabójstwie, a dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości przeprowadzone w 2000 r. nie znalazło żadnych dowodów na spisek.

Pokazano także panamskiego dowódcę wojskowego Omara Torrijosa i prezydenta Ekwadoru Jaime Roldós Aguilera, którzy zginęli w oddzielnych katastrofach lotniczych w 1981 r., które oficjalnie uznano za błąd pilota.

Montaż The Strokes zakończył się materiałem filmowym stwierdzającym, że ponad 30 uniwersytetów w Iranie zostało zniszczonych w wyniku amerykańsko-izraelskich nalotów od czasu ich rozpoczęcia na początku tego roku, a następnie materiałem przedstawiającym wyburzenie Uniwersytetu Al-Israa w Gazie, ostatniego działającego uniwersytetu w Strefie Gazy, zanim siły izraelskie zniszczyły go w 2024 r.

Klipy z występami The Strokes szybko rozprzestrzeniły się w Internecie, a jeden z nich przekroczył 5,1 miliona wyświetleń w serwisie X w ciągu nocy, zanim został usunięty.

Casablancas powiedział publiczności, że „kusiło go, aby wyjść dziś wieczorem z laptopem i pokazać wam kilka filmów z irańskimi klockami Lego”, odnosząc się do wirusowych klipów generowanych przez sztuczną inteligencję, tworzonych i rozpowszechnianych przez grupy proirańskie w celu ośmieszenia administracji Donalda Trumpa.

W zeszłym miesiącu YouTube usunął Explosive Media, irański kanał, który stworzył większość filmów, za „naruszenie naszych zasad dotyczących spamu, nieuczciwych praktyk i oszustw”.

„Więcej faktów niż wiadomości lokalne. Ale zostały usunięte” – powiedział Casablancas, obwiniając „pierdolony YouTube, rząd czy cokolwiek innego”, po czym dodał: „Kraina wolnych, mam rację?”

To najnowszy z szeregu zespołów muzycznych, które ostatnio wykorzystały festiwale jako bardzo widoczną okazję do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec bieżących konfliktów, a ich nagrania stają się wirusowe. W zeszłym tygodniu na Coachelli piosenkarka Gigi Perez wezwała do „wolnej Palestyny”, podczas gdy w zeszłym roku irlandzka grupa hiphopowa Kneecap wystąpiła przed hasłami takimi jak: „Izrael popełnia ludobójstwo na narodowi palestyńskim” oraz „Umożliwia to rząd USA, który zbroi i finansuje Izrael pomimo jego zbrodni wojennych”.