Strona główna Biznes Pakistan przechodzi na cyfrowe śledzenie ładunków – biznes

Pakistan przechodzi na cyfrowe śledzenie ładunków – biznes

5
0

ISLAMABAD: Federalna Izba Skarbowa (FBR) rozpoczęła fazę projektowania cyfrowego krajowego systemu śledzenia ładunków (CTS) i mechanizmu e-Bilty w celu ograniczenia przemytu, fałszywych i latających faktur oraz ułatwienia legalnego handlu.

W ramach inicjatywy FBR podpisało w czwartek umowę z południowokoreańską firmą na przeprowadzenie strategicznej oceny wykonalności i opracowanie projektu rozwiązania dla mechanizmu CTS i e-Bilty. Firma zakończy prace projektowe w ciągu sześciu miesięcy.

Projektem, finansowanym przez Bank Światowy w ramach programu podwyżki dochodów Pakistanu (PRRP), zarządza Krajowe Centrum Celowania (NTC). Ma na celu zastąpienie tradycyjnego, ręcznego, papierowego dokumentu transportu towarów, lokalnie znanego jako „Bilty”, scentralizowanym, opartym na technologii elektronicznym listem przewozowym transportu znanym jako e-Bilty.

Prezes FBR Rashid Mahmood Langrial powiedział, że projekt zostanie zrealizowany w ciągu 1,5 roku od zakończenia prac projektowych. Powiedział, że w fazie wdrażania będzie zaangażowanych wiele zainteresowanych stron.

System do wdrożenia za 1,5 roku; Mechanizm e-Bilty mający na celu ograniczenie przemytu i zwiększenie przychodów

Powiedział, że mechanizmy CTS i e-Bilty pomogą położyć kres oszustwom związanym z podatkiem od sprzedaży i ograniczyć przemyt. Powiedział, że system będzie odgrywał ważną rolę w monitorowaniu lokalnej produkcji i dokumentowaniu importowanych towarów.

W ramach systemu każdemu pojazdowi zostanie przydzielony unikalny identyfikator, widoczny z daleka i czytelny dla zainstalowanych urządzeń. Szczegóły każdego ładunku zostaną powiązane z jego identyfikatorem i dostępne dla celników na drodze.

Pojazdy posiadające dobre wyniki w zakresie zgodności będą mogły przejechać zielonym kanałem i nie będą poddawane fizycznym kontrolom na drodze przez funkcjonariuszy celnych. Pojazdy takie będą również rekomendowane innym organom w celu zwolnienia z rutynowych przeglądów.

Langrial powiedział, że pojazdy żółtej kategorii zostaną poddane kontrolom fizycznym na drogach. Powiedział, że teraz każda wystawiona faktura będzie musiała być poparta dowodem wykonania przewozu, co pozwoli wyeliminować wystawianie fałszywych i latających faktur.

Przewodniczący powiedział, że system będzie wdrażany etapami. W pierwszej fazie do systemu zostaną włączone duże przedsiębiorstwa i główni importerzy, ponieważ reprezentują mniejszą liczbę graczy, ale odpowiadają za duże wolumeny handlu. Powiedział, że system będzie początkowo działał dobrowolnie, ale później stanie się obowiązkowy dla wszystkich pojazdów.

Obecnie poleganie na ręcznych kontrolach przeprowadzanych przez wiele agencji i dokumentacji papierowej powoduje znaczne wąskie gardła, wydłuża czas tranzytu legalnych przedsiębiorców oraz stwarza możliwości uchylania się od płacenia podatków i przemytu.

Planowana platforma CTS umożliwi śledzenie ładunku handlowego w czasie rzeczywistym od punktu nadania do miejsca przeznaczenia. Generując e-Bilty z unikalnym, możliwym do natychmiastowej weryfikacji kodem QR, system umożliwi zespołom organów celnych skuteczne oddzielanie ładunków zgodnych od niezgodnych.

„Ta inicjatywa jest kamieniem węgielnym naszej szerszej wizji cyfrowej i przejrzystej gospodarki” – powiedział przewodniczący FBR. Integrując CTS z istniejącymi systemami, takimi jak WeBOC, STRIVE (weryfikacja faktur podatku od sprzedaży w czasie rzeczywistym) i portal przeciwdziałający przemytowi, „eliminujemy luki prawne, które pozwalają na fałszowanie faktur VAT i błędne deklarowanie towarów” – powiedział przewodniczący, dodając, że zapewnia to równe warunki działania uczciwym przedsiębiorstwom i zabezpiecza dochody kraju – dodał.

Opublikowano w Dawn, 6 marca 2026 r