Strona główna Biznes Spekulacja powoduje czterokrotny wzrost kursu riala irańskiego w stosunku do rupii

Spekulacja powoduje czterokrotny wzrost kursu riala irańskiego w stosunku do rupii

4
0

KARACHI: Wartość irańskiego riala wzrosła w czasie trwającej wojny prawie czterokrotnie w stosunku do rupii pakistańskiej, do czego przyczyniają się zakupy spekulacyjne i wzmożony handel transgraniczny, podczas gdy popyt na tę walutę pozostaje wysoki, podają we wtorek źródła rynkowe.

Cena wzrosła z 2500 rupii za 10 milionów riali przed wojną do 10 000 rupii za 10 milionów riali, co odzwierciedla gwałtowny wzrost popytu.

Na rynku walutowym intensywnie spekuluje się, że Iran zarabia więcej podczas wojny w porównaniu z okresem przed konfliktem, a waluta może przynieść dalsze zyski w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Waluta irańska osiągnęła dno, gdy Stany Zjednoczone na początku 2026 r. nałożyły na Iran szeroko zakrojone sankcje, utrudniając temu krajowi dostęp do dolarów i import towarów.

„Popyt na irański rial nagle wzrósł podczas wojny, podczas gdy wcześniej był on dostępny po jednorazowych cenach” – powiedział Malik Bostan, przewodniczący Pakistańskiego Stowarzyszenia Spółek Giełdowych.

Powiedział, że przed wojną 10 milionów irańskich rialów było dostępnych po 2500 rupii, ale obecnie można je nabyć po 10 000 rupii, co stanowi prawie czterokrotny wzrost. Powiedział, że nie jest pewien dokładnych przyczyn nagłego wzrostu popytu, ale zauważył, że niektórzy ludzie kupują walutę w ramach inwestycji, spodziewając się, że po zakończeniu wojny umocni się ona.

Inni twierdzili, że irańskie produkty, w tym ropa naftowa, napływają do Pakistanu, zwiększając popyt na walutę i podnosząc jej cenę.

Doniesienia mediów sugerują, że Stany Zjednoczone przyjęły strategię mającą na celu wywarcie silnej presji gospodarczej na Iran poprzez ograniczenie dostępu do obcej waluty, przyczyniając się do upadku irańskiego riala. Strategia dotyczyła eksportu ropy przez Iran i jego dostępu do bankowości międzynarodowej.

Podjęte przez USA działania zdewaluowały irańską walutę i spowodowały inflację aż do 55 procent. Brak dostępu do usług bankowych stwarzał ryzyko także dla globalnych instytucji finansowych i korporacji zajmujących się obrotem dolarowym, skutecznie ograniczając napływ dolarów do Iranu.

Pomimo wojny doniesienia mediów wskazują, że produkcja ropy w Iranie wzrosła o 30 proc., co umożliwiło temu krajowi większe zarobki dzięki wyższym międzynarodowym cenom ropy. Stany Zjednoczone zagroziły, że zaatakują kluczowe irańskie zakłady wydobywcze ropy naftowej, elektrownie i przejmą kontrolę nad Cieśniną Ormuz.

Źródła branżowe zauważyły, że irańska ropa jest łatwo dostępna w Beludżystanie, Sindh i Pendżabie, co może być kolejnym czynnikiem wpływającym na popyt na rial. Z raportów wynika również, że Iran domaga się płatności za ropę naftową we własnej walucie, choć nie można tego niezależnie potwierdzić.

Jednocześnie Pakistanowi udało się utrzymać stosunkowo stabilny kurs wymiany wobec dolara amerykańskiego pomimo eskalacji wojny w regionie Zatoki Perskiej. Kraj ten jednak stopniowo staje w obliczu presji, przenosząc wyższe ceny ropy na rynek krajowy, podczas gdy według doniesień ceny LNG również wzrosły.

Opublikowano w Dawn, 1 kwietnia 2026 r