GENEWA: Świat dał Izraelowi „pozwolenie na torturowanie Palestyńczyków”, powiedział w poniedziałek ekspert ONZ, jako że życie na terytoriach okupowanych to „kontinuum cierpienia fizycznego i psychicznego”.
„Tortury faktycznie stały się polityką państwa” w Izraelu, stwierdziła Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji w zakresie praw na okupowanych terytoriach palestyńskich.
Prezentując swój najnowszy raport Radzie Praw Człowieka ONZ, stwierdziła, że do takiej sytuacji doszło, „ponieważ większość waszych rządów i ministrów na to pozwoliła”.
Nieugięta krytyczka izraelskiego „ludobójstwa” w Gazie, choć Albańczyka witano w świecie muzułmańskim, spotkała się z amerykańskimi sankcjami i ostrą krytyką ze strony Izraela i niektórych jego sojuszników.
Specjalny sprawozdawca ONZ powiedział, że skala systematycznych tortur Palestyńczyków przez Izrael sugeruje zbiorową zemstę i niszczycielskie zamiary.
„Tortury wykraczają daleko poza mury więzień i panują w czymś, co można określić jedynie jako tortury narzucone przez Izrael na całym okupowanym terytorium Palestyny” – powiedziano Radzie Praw Człowieka ONZ.
Powiedziała, że tortury niszczą warunki, które nadają życiu sens, pozbawiają człowieka godności i pozostawiają po sobie puste skorupy.
„Świadectwa, które ja i wiele innych osób dokumentuję, to nie tylko tragiczne historie cierpienia; są one dowodem okrucieństw, których celem jest cały naród palestyński, na całym okupowanym terytorium, poprzez całokształt przestępczego postępowania” – stwierdziła.
Albanese ostrzegł, że reakcja międzynarodowa będzie sprawdzianem zbiorowej odpowiedzialności prawnej i moralnej krajów.
„Lekkoracja prawa międzynarodowego nie zakończy się w Palestynie. Już rozprzestrzenia się od Libanu po Iran, w krajach Zatoki Perskiej i w Wenezueli. A jeśli nie zostanie opanowana, rozprzestrzeni się daleko poza nią” – powiedziała.
Ambasador Palestyny Ibrahim Khraishi powiedział Radzie, że praktyki udokumentowane w raporcie Albanese „nie są jedynie indywidualnymi przypadkami tortur, ale stanowią zbiorowe i systematyczne tortury.
Pakistan, przemawiając w imieniu 57-osobowej Organizacji Współpracy Islamskiej, dodał: „Ugruntowała się bezkarność, a zabezpieczenia osłabione. „Te zbrodnie popełniane są z zamiarem zadania indywidualnego i zbiorowego cierpienia ludziom pod okupacją, aby wymazać ich z własnej ojczyzny”.
Opublikowano w Dawn, 24 marca 2026 r








