Strona główna Świat Trump twierdzi, że Vance, Witkoff i Kushner rozmawiają z pośrednikami w Pakistanie;...

Trump twierdzi, że Vance, Witkoff i Kushner rozmawiają z pośrednikami w Pakistanie; Iran mógłby zostać „wyeliminowany” we wtorek

4
0

Prezydent USA Donald Trump zapewnił w poniedziałek, że Iran może zostać pokonany w ciągu jednej nocy, „a ta noc może nastąpić jutro wieczorem”, choć wkrótce potem powiedział, że urzędnicy amerykańscy, w tym wiceprezydent JD Vance, rozmawiają z pośrednikami w Pakistanie.

Jego oświadczenia dotyczące dwóch różnych wydarzeń ukazały się przed zbliżającym się wtorkowym wieczorem ostatecznym terminem, jaki wyznaczył Teheranowi na wyrażenie zgody na zawieszenie broni z Waszyngtonem, ostrzegając przed szerszymi bombardowaniami elektrowni i innej infrastruktury krytycznej.

Trump żąda od Iranu zaprzestania broni nuklearnej i ponownego otwarcia szlaku wodnego tranzytowego ropy w Cieśninie Ormuz.

Irańskie media podały w poniedziałek, że Teheran odrzucił amerykańską propozycję zawieszenia broni za pośrednictwem Pakistanu, zamiast tego podzielił się 10-punktową propozycją, żądając zakończenia konfliktów w regionie, protokołu dotyczącego bezpiecznego przejścia przez Cieśninę Ormuz, zniesienia sankcji i odbudowy.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump powiedział reporterom, że Iran może zostać pokonany w ciągu jednej nocy, ostrzegając Teheran, że musi zawrzeć porozumienie do wtorkowego wieczoru, w przeciwnym razie grozi mu szerzej zakrojone naloty bombowe.

„Cały kraj można zniszczyć w ciągu jednej nocy, a ta noc może nastąpić jutro wieczorem” – powiedział. „Mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić”.

Odpowiadając na pytania reporterów stwierdził, że USA mają aktywnego i chętnego partnera do negocjacji.

„Nie mogę mówić o zawieszeniu broni. Ale mogę powiedzieć, że po drugiej stronie mamy aktywnego, chętnego uczestnika. Chciałby móc zawrzeć porozumienie. Nie mogę powiedzieć nic więcej” – powiedział Trump.

Trump powtórzył swój ostateczny termin dla Iranu na zawarcie porozumienia i ostrzegł, że w przeciwnym razie nastąpi „całkowite zniszczenie” irańskiej infrastruktury energetycznej.

„Musimy zawrzeć umowę, która będzie dla mnie do przyjęcia. Częścią tej umowy będzie żądanie swobodnego handlu ropą i w ogóle” – powiedział.

„Mamy plan, ze względu na siłę naszej armii, zgodnie z którym każdy most w Iranie zostanie zdziesiątkowany jutro wieczorem do godziny 12:00, a każda elektrownia w Iranie przestanie działać, spłonie, wybuchnie i nigdy więcej nie będzie użyta. Mam na myśli całkowite rozbiórki do godziny 12:00 i stanie się to w ciągu czterech godzin, jeśli tego chcemy. Nie chcemy, aby tak się stało. „

Powiedział, że krytykowano go za „brak planu” na wojnę z Iranem, dodając: „Mam najlepszy plan ze wszystkich, ale nie powiem wam, jaki jest mój plan”.

Trump zaapelował także do NATO, Korei Południowej, Japonii i Australii o nieprzyłączenie się do Stanów Zjednoczonych w wojnie z Iranem, nawet jeśli, jak to ujął, „nie potrzebowaliśmy ich”.

„Właściwie zrobili wszystko, co w ich mocy, aby nie pomóc. Nawet nie chcieli nam dać pasów startowych” – powiedział Trump. „I nie chodzi tylko o NATO. Wiesz, kto jeszcze nam nie pomógł? Korea Południowa nam nie pomogła. Wiesz, kto jeszcze nam nie pomógł, albo Australia nam nie pomogła? Wiesz, kto jeszcze nam nie pomógł? Japonia.”

Szef Pentagonu Pete Hegseth powiedział na odprawie, że największa liczba ataków od pierwszego dnia operacji przeciwko Iranowi odbędzie się w poniedziałek i ostrzegł, że we wtorek będzie ich jeszcze więcej.

Krytycy twierdzą, że Trump popełniłby zbrodnie wojenne, gdyby Stany Zjednoczone zaatakowały cywilne elektrownie, co Trump odrzucił w poniedziałek.

„Nie martwię się tym. Wiesz, co to zbrodnia wojenna? Posiadanie broni nuklearnej” – powiedział Trump wcześniej w poniedziałek podczas imprezy z jajami wielkanocnymi dla dzieci na trawniku południowym Białego Domu.

Powiedział, że wtorkowy termin wyznaczony Iranowi na zawarcie porozumienia jest ostateczny.

Pod okiem Pierwszej Damy Melanii Trump i maskotki przebranej za gigantycznego zajączka wielkanocnego Trump podwoił groźbę szerszych bombardowań.

„Jeśli tego nie zrobią, nie będą mieli mostów, elektrowni, niczego. Nie pójdę dalej, bo są inne rzeczy gorsze od tych dwóch” – powiedział Trump reporterom.

Ale później na konferencji prasowej Białego Domu, kiedy zapytano go o groźbę zbombardowania elektrowni i mostów, Trump odpowiedział: „Nie, wcale nie. Mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić”.

Później dodał: „Mogę powiedzieć, że prowadzą negocjacje, jak sądzimy, w dobrej wierze. Dowiemy się tego”.

Podczas uroczystości wielkanocnej powiedział, że gdyby to od niego zależało, przejąłby irańską ropę, ale „niestety naród amerykański chciałby, żebyśmy wrócili do domu” i zakończyli wojnę.

„Zatrzymałbym ropę i zarobiłbym mnóstwo pieniędzy” – powiedział Trump.

Prezydent USA dodał, że Amerykanie, którzy sprzeciwiali się wojnie z Iranem, byli „głupi”. „Ponieważ wojna dotyczy jednego: Iran nie może posiadać broni nuklearnej” – powiedział Trump.

Co więcej, powiedział, że Stany Zjednoczone próbowały uzbroić irańskich demonstrantów, ale broń została przekierowana i nigdy nie została przekazana właściwym osobom.

Trump powiedział, że uzbrojenie ma pomóc antyrządowym protestującym w walce z władzami.

„Wysłaliśmy broń, dużo broni, miała ona trafić do ludzi, żeby mogli walczyć z tymi bandytami”.

„Wiesz, co się stało? Ludzie, do których ich wysłali, zatrzymali ich” – kontynuował Trump, dodając: „Jestem więc bardzo zły na pewną grupę ludzi i zapłacą za to dużą cenę”.

Trump nie podał szczegółów, kogo oskarża o zabranie amerykańskiej broni.

Jednak w niedzielę reporter Fox News zacytował Trumpa, jak powiedział, że obwinia kurdyjskich pośredników o zabranie broni przeznaczonej dla irańskich dysydentów.

Twierdził, bez przedstawienia dowodów, że Stany Zjednoczone otrzymały „liczne przechwycenia” od irańskich cywilów wzywających USA, aby nie ustawały w próbach odsunięcia irańskiego rządu od władzy.

„Byliby gotowi to znosić, aby mieć wolność” – powiedział Trump.

Trump stwierdził, że propozycja Iranu jest niewystarczająca.

„Złożyli propozycję i jest to znacząca propozycja. To znaczący krok. To nie jest wystarczająco dobre” – powiedział Trump reporterom.

Trump powiedział, że pięciotygodniowy konflikt może szybko się zakończyć, jeśli Iran zrobi „to, co musi”. „Muszą zrobić pewne rzeczy. Wiedzą o tym, negocjują, jak sądzę, w dobrej wierze” – powiedział.

Na marginesie imprezy Easter Egg Roll w Białym Domu powiedział reporterom, że Vance, wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff i jego zięć Jared Kushner rozmawiali z pośrednikami w Pakistanie.

Zapytany przez reportera, czy spodziewa się, że Vance będzie kontynuował rozmowy z pośrednikami w Pakistanie, Trump odpowiedział: „No cóż, tak, rozmawiają Steve Witkoff i Jared Kushner. Wszyscy są zjednoczeni i wszyscy rozmawiają. „

Zapytany o możliwość wzięcia udziału Vance’a w osobistym spotkaniu, Trump odpowiedział: „Możliwe.