• Przysięga wspólne dążenie do „odkopania i usunięcia” zakopanego materiału nuklearnego; grozi cłami w wysokości 50% na kraje dostarczające broń Teheranowi • Hegseth twierdzi, że USA „wezmą” uran, jeśli Iran odmówi jego przekazania
WASZYNGTON: Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że Iran nie będzie wzbogacał uranu i zapowiedział, że oba kraje będą współpracować w celu „wykopania i usunięcia” materiału nuklearnego zakopanego w wyniku ubiegłorocznych ataków USA.
„Stany Zjednoczone będą ściśle współpracować z Iranem, który, naszym zdaniem, przeszedł przez bardzo produktywną zmianę reżimu!” Trump opublikował post na swojej platformie Tru Social.
Trump oświadczył, że w ramach nowego zaangażowania z Teheranem Stany Zjednoczone będą pomagać w usuwaniu następstw poprzednich operacji wojskowych.
„Nie będzie wzbogacania uranu, a Stany Zjednoczone, współpracując z Iranem, wykopią i usuną cały głęboko zakopany „pył” nuklearny (bombowce B-2)” – dodał, najwyraźniej odnosząc się do gruzów irańskich obiektów nuklearnych, na które zdecydowały się siły amerykańskie w czerwcu 2025 r.
Sekretarz obrony Pete Hegseth podwoił w środę żądanie, ostrzegając, że Iran musi dobrowolnie oddać swoje zapasy wysoko wzbogaconego uranu, w przeciwnym razie Stany Zjednoczone „dostaną go”.
Szef Pentagonu zasugerował, że wojsko amerykańskie uważnie obserwuje irański inwentarz nuklearny i pozostaje przygotowane do rozpoczęcia drugiej kampanii bombowej podobnej do „Operacji Midnight Hammer”, czerwcowego strajku, w którym wykorzystano ukryte bombowce B-2 przeciwko obiektom w Fordo, Natanz i Isfahanie.
„Obserwujemy to. Wiemy, co mają, i oddadzą to, a my to zdobędziemy i weźmiemy to. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy to zrobić wszelkimi niezbędnymi środkami” – powiedział Hegseth.
„Dają nam to dobrowolnie, dostaniemy to, zabierzemy, wyniesiemy, a jeśli będziemy musieli zrobić coś innego sami… zastrzegamy sobie tę możliwość”.
Chociaż porozumienie o zawieszeniu broni podobno obejmuje ponowne otwarcie Cieśniny Ormuz, Trump zasygnalizował, że presja gospodarcza przesunie się w stronę osób pomagających irańskiej armii.
Ogłosił, że import z dowolnego kraju dostarczającego Iranowi broń wojskową będzie objęty natychmiastowymi cłami w wysokości 50% bez żadnych wyjątków.
„Kraj dostarczający broń wojskową Iranowi zostanie natychmiast obciążony cłami na wszystkie towary sprzedawane Stanom Zjednoczonym Ameryki w wysokości 50 sztuk, ze skutkiem natychmiastowym. Nie będzie żadnych wyjątków ani zwolnień!” Trump napisał.
Zagrożenie taryfowe napotyka potencjalne przeszkody prawne. W lutym Sąd Najwyższy odrzucił możliwość wykorzystania przez Trumpa międzynarodowej ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych (IEEPA) do nałożenia szerokich globalnych obowiązków, co doprowadziło do nakazanego przez sąd zwrotu około 166 miliardów dolarów wcześniej zebranych dochodów.
Choć Trump nie określił, na jaki organ prawny się teraz powoła, wskazał, że „ulga w zakresie ceł i sankcji” będzie częścią trwających negocjacji z Teheranem.
Irańskie media państwowe podały, że propozycja Teheranu wzywa do zniesienia dławiących sankcji gospodarczych w zamian za zaakceptowanie przez Waszyngton prawa Iranu do wzbogacania uranu.
Przed zeszłorocznymi atakami Stanów Zjednoczonych Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Iran wzbogaca uran do czystości 60%, co znacznie przekracza wymagania cywilne i zbliża się do progu 90% wymaganego dla broni jądrowej.
Trump, który od dawna oskarżał Teheran o poszukiwanie broni atomowej, stwierdził, że ataki z 2025 r. „zniszczyły” irański program nuklearny. Jednakże dokładny rozmiar pozostałych zapasów pozostaje nieznany, co skłania administrację do skupienia się obecnie na fizycznym usunięciu „pyłu nuklearnego”.
Chociaż Trump nie wymienił konkretnych krajów objętych nowymi 50-procentowymi cłami, Chiny i Rosja w przeszłości dostarczały Iranowi rakiety, systemy obrony powietrznej i technologię półprzewodników. Zarówno Moskwa, jak i Pekin zaprzeczyły niedawnym transferom broni.
Oświadczenia prezydenta są następstwem dramatycznej deeskalacji jego poprzednich gróźb przeprowadzenia „niszczycielskich” ataków, opowiadając się zamiast tego za kruchym zawieszeniem broni i polityką przymusowego usuwania irańskich aktywów nuklearnych.
Opublikowano w Dawn, 9 kwietnia 2026 r