Strona główna Świat Papież widzi „moralny obowiązek” ochrony Libańczyków

Papież widzi „moralny obowiązek” ochrony Libańczyków

5
0

Papież Leon XIV

WATYKAN: Papież Leon XIV wyraził w niedzielę swoją bliskość z narodem Libanu, mówiąc, że istnieje „moralny obowiązek” chronić go, wzywając jednocześnie walczące strony do szukania pokoju.

Władze libańskie twierdzą, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni w izraelskich atakach na Liban zginęło ponad 2000 osób.

„W tych dniach smutku, strachu i niepokonanej nadziei pokładanej w Bogu jestem bliżej niż kiedykolwiek umiłowanego narodu libańskiego” – powiedział papież Leon do tłumów na Placu Świętego Piotra po modlitwie Regina coeli.

„Zasada człowieczeństwa, wpisana w sumienie każdego człowieka i uznana w prawie międzynarodowym, pociąga za sobą moralny obowiązek ochrony ludności cywilnej przed potwornymi skutkami wojny” – stwierdził.

Mówi, że jest bliżej niż kiedykolwiek mieszkańców Libanu

Podobnie jak to czynił w przeszłości, bez podawania nazwisk, amerykański papież wezwał zainteresowane strony do poszukiwania pokojowego rozwiązania.

Komentarze 70-letniego papieża pojawiły się po tym, jak Iranowi i Stanom Zjednoczonym nie udało się osiągnąć porozumienia podczas rozmów w Pakistanie w sprawie zakończenia wojny na Bliskim Wschodzie, wywołanej wspólnymi atakami USA i Izraela na Iran.

W sobotę podczas modlitwy o pokój Leo wygłosił jedną ze swoich najostrzejszych w dotychczasowej historii krytyki wojny, błagając przywódców o zaprzestanie przemocy.

„Stop! Czas na pokój! Usiądź przy stole dialogu i mediacji, a nie przy stole, przy którym planuje się zbrojenia i decyduje się o śmiertelnych działaniach!” powiedział.

„Dość bałwochwalstwa siebie i pieniędzy! Dość pokazu władzy! Dość wojen!” Przywódca 1,4 miliarda katolików na świecie wielokrotnie nalegał na deeskalację obecnej wojny amerykańsko-izraelskiej z Iranem i potrzebę znalezienia rozwiązania dyplomatycznego.

W poniedziałek papież uda się do Algierii na rozpoczęcie 11-dniowej podróży po Afryce, gdzie przyniesie przesłanie o budowaniu mostów ze światem islamu.

Opublikowano w Dawn, 13 kwietnia 2026 r