Strona główna Technologie Mnich-robot AI zaprezentowany w Japonii, aby udzielać duchowych porad

Mnich-robot AI zaprezentowany w Japonii, aby udzielać duchowych porad

4
0

Japońscy badacze zaprezentowali robota-mnicha zasilanego sztuczną inteligencją, który według nich może udzielać duchowych rad i być może pewnego dnia złagodzić niedobory swoich ludzkich odpowiedników.

Uniwersytet w Kioto, przeszkolony w zakresie nawet najbardziej ezoterycznych pism buddyjskich, twierdzi, że maszyna może odpowiedzieć na drażliwe pytania, którymi ludzie mogą wahać się dzielić z innymi ludźmi.

Ponadto „Buddharoid”, jak nazywany jest drobny dwunożny humanoid, oprócz komunikacji głosowej może oferować poczucie obecności w sanktuariach religijnych.

„Można sobie wyobrazić, że w przyszłości mogą one pomagać lub zastępować niektóre rytuały religijne tradycyjnie wykonywane przez mnichów” – stwierdził uniwersytet w środowym oświadczeniu.

Robot to najnowszy projekt Seiji Kumagai, profesora uniwersyteckiego Instytutu Przyszłości Społeczeństwa Ludzkiego.

Wykorzystując modele sztucznej inteligencji z OpenAI i innych, współpracował z firmami inżynieryjnymi nad opracowaniem religijnych chatbotów AI, takich jak Buddha Bot i bot do katechizmu.

W swoim nowym dziele Kumagai zainstalował zaktualizowanego „BuddhaBotPlus” na humanoidalnym robocie „Unitree G1” wyprodukowanym w Chinach, aby stworzyć robota-mnicha AI.

Podczas wtorkowej prezentacji medialnej w świątyni Kumagai przedstawił robota – jeszcze bez twarzy – ubranego w proste szare ubranie.

Trzymał dłonie w rękawiczkach w formie modlitewnej i chodził przed reporterami, wykonując także inne zadania.

Siedząc na krześle, humanoid udzielił rady młodemu lokalnemu dziennikarzowi, który przyznał się, że za dużo myśli i martwi się.

„Buddyzm uczy, że ważne jest, aby nie ślepo podążać za swoimi myślami i nie spieszyć się do przodu” – stwierdził kojącym barytonem dziennikarzowi ogólnokrajowej stacji NHK.

„Jednym ze sposobów jest uspokojenie umysłu i odpuszczenie samej myśli” – dodał.

Religijne chatboty zasilane sztuczną inteligencją są już narzędziami popularnymi – a także kontrowersyjnymi – we wszystkich głównych wyznaniach, z których korzystają miliony ludzi.

W Kioto istnieje już android bez sztucznej inteligencji o nazwie Mindar, który wygłasza kazania, a w Niemczech w 2017 roku zaprezentowano robota z ekranem dotykowym i świecącymi rękami, który udzielał błogosławieństw w pięciu językach.

Ale nowa maszyna łączy sztuczną inteligencję i robotykę, oferując duchowe porady i prowadzenie rozmów religijnych, jednocześnie wykonując ruchy fizyczne przypominające ludzkie.

Uniwersytet w Kioto stwierdził, że należy kontynuować dyskusje etyczne na temat właściwego stosowania takich narzędzi w środowiskach religijnych.

Uniwersytet stwierdził jednak, że w obliczu kurczącej się i starzejącej się populacji Japonii, która powoduje zacieśnienie rynku pracy, humanoidy mogą w przyszłości przejąć niektóre zadania.

„Oczekuje się, że humanoidalne roboty AI będą w przyszłości wykorzystywane w obszarach religijnych, np. do asystowania lub wykonywania niektórych rytuałów religijnych tradycyjnie przeprowadzanych przez ludzkich kapłanów” – podaje uniwersytet.

„Oczekuje się, że spowoduje to zmianę paradygmatu w kulturze religijnej”.