Strona główna Biznes Sprzedaż mocznika w ciągu dwóch miesięcy spadnie o 41 proc. – Biznes

Sprzedaż mocznika w ciągu dwóch miesięcy spadnie o 41 proc. – Biznes

2
0

KARACHI: Sprzedaż mocznika spadła o 28 procent rok do roku i wzrosła o 15 procent miesiąc do miesiąca, do 250 000 ton w lutym.

Ożywienie w ujęciu miesięcznym odzwierciedla normalizację aktywności zakupowej po wyjątkowo słabym wzroście w styczniu, który nastąpił po dużych przedsprzedażach w grudniu 2025 r. (1,36 mln ton), dzięki czemu ogólny popyt utrzymywał się na stosunkowo niskim poziomie.

Sprzedaż mocznika w okresie styczeń-luty wyniosła 468 tys. ton i była niższa o 41 proc.

Muhammad Abdur Rafay z Topline Securities powiedział, że rabaty oferowane przez wybranych producentów pozostały w lutym takie same, a Engro Fertilizer oferował 100–150 rupii za sztukę, tak samo jak w poprzednim miesiącu.

Tymczasem Fauji Fertilizer drugi miesiąc z rzędu nie zaoferował żadnych obniżek.

Całkowita sprzedaż DAP w lutym wyniosła 79 tys. ton wobec 40 tys. ton w lutym 2025 r. W II kwartale 2026 r. całkowita sprzedaż DAP wyniosła 118 tys. ton, co oznacza wzrost o 17% r/r. W lutym stan zapasów końcowych DAP wyniósł około 273 000 ton.

Rafay twierdzi, że sprzedaż mocznika pozostanie stabilna w 2026 r., przy malejącym popycie sezonowym i agresywnej wyprzedaży opartej na rabatach.

Opublikowano w Dawn, 4 marca 2026 r