Premier Shehbaz Sharif przemawia obecnie na posiedzeniu na szczeblu delegacji, podczas gdy prezydent Iranu Masoud Pezeshkian składa oficjalną wizytę w Pakistanie.
Pezeshkian przebywa z oficjalną wizytą w Pakistanie na zaproszenie premiera Shehbaza.
Przemawiając na spotkaniu, premier powiedział, że „ponownie miło jest powitać Państwa w Pakistanie”.
Powiedział, że przyjęcie przez Pezeshkiana jego zaproszenia po podpisaniu protokołu ustaleń z Islamabadu było „kwestią wielkiego szczęścia i satysfakcji dla nas wszystkich”.
Premier zwrócił się do Pezeshkiana o przekazanie serdecznych pozdrowień najwyższemu przywódcy Iranu, ajatollahowi Mojtabie Chameneiemu, za jego „roztropne przywództwo, dzięki któremu Iran był w stanie osiągnąć niniejszy protokół ustaleń, a w rezultacie zawieszenie broni z godnością i honorem”.
Złożył także najszczersze kondolencje „w związku z zabójstwami niewinnych irańskich braci i sióstr, dzieci, w których uczestniczyły tysiące ludzi”.
Premier Shehbaz powiedział: „Jednak pod waszym mądrym i bardzo spokojnym, wizjonerskim przywództwem, dzisiaj, dzięki Bogu, siedzimy tutaj, aby zajrzeć w bardzo świetlaną przyszłość, i jestem bardzo wdzięczny panu i przywódcom Iranu za niezachwiane zaufanie w zdolność Pakistanu do uczciwego i szczerego prowadzenia mediacji.
„Chcę was zapewnić, że jako bracia nigdy was nie zawiedziemy” – zapewnił.
Wcześniej wizytujący dygnitarz został powitany w Kancelarii Premiera przez kompanię honorową, a obaj odbyli spotkanie przed rozmowami na szczeblu delegacji.
Pezeshkianowi podczas wizyty towarzyszy także minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi, który w weekend uczestniczył w bezpośrednich rozmowach między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w Szwajcarii.
Według Biura Premiera (PMO) w izbie premierów irański prezydent wziął udział w dwustronnym spotkaniu z premierem Shehbazem.
W oświadczeniu PMO podano, że obecni byli szef sił zbrojnych i szef sztabu armii feldmarszałek Asim Munir oraz wicepremier i minister spraw zagranicznych Ishaq Dar.
Dodała, że rozmowy na szczeblu delegacji odbędą się później.
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych (FO) przewodniczący Senatu Yousuf Raza Gilani i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Ayaz Sadiq również mieli złożyć wizytę prezydentowi Iranu.
Irańskie media państwowe IRNA podały, że FM Araghchi przeprowadził rozmowy z prezydentem Zardarim i premierem Shehbazem „zaledwie kilka godzin” przed wylądowaniem Pezeshkiana w Pakistanie.
„Zasadnicze wsparcie dla pokoju Iranu”
Podczas wizyty prezydenta Pezeshkiana w Islamabadzie prezydent Asif Ali Zardari potwierdził „zasadnicze wsparcie Pakistanu dla pokoju w Iranie”.
Jak podała prezydencja, podczas spotkania w Aiwan-i-Sadr prezydent Zardari powitał swojego irańskiego odpowiednika podczas swojej pierwszej wizyty państwowej w Pakistanie od wojny amerykańsko-irańskiej.
„Obydwaj przywódcy omówili stosunki dwustronne, głównie pokój i bezpieczeństwo w regionie, powiązania dwustronne i regionalne, współpracę gospodarczą i inne kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” – czytamy w oświadczeniu.
Prezydent Zardari zauważył, że wizyta odzwierciedlała „wieloletnie braterskie stosunki między obydwoma krajami i chęć pozostania razem w dobrych i złych chwilach”.
Podkreślił, że Pakistan „konsekwentnie sprzeciwiał się jednostronnym inicjatywom i wspierał dialog i dyplomację jako środki do osiągnięcia trwałego i zrównoważonego rozwiązania wyzwań regionalnych i globalnych”.
Podkreślił także „zaangażowanie Pakistanu w zachowanie jedności muzułmańskiej Ummy przy jednoczesnym utrzymywaniu silnych braterskich stosunków z krajami regionu Zatoki Perskiej” – stwierdziła prezydencja.
Prezydent Zardari pogratulował Pezeshkianowi podpisania protokołu ustaleń między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w Islamabadzie i „wyraził nadzieję, że trwające negocjacje na szczeblu technicznym doprowadzą do trwałego pokoju w regionie”.
Potwierdził „zasadnicze wsparcie Pakistanu dla pokoju, stabilności, jedności narodowej, suwerenności i integralności terytorialnej Iranu”.
Prezydent ponownie złożył kondolencje z powodu „męczeństwa Jego Eminencji Alego Hosseiniego Chamenei”, który został zamordowany w amerykańsko-izraelskich atakach na Iran, i powiedział, że Pakistan weźmie udział w jego pogrzebie.
Tymczasem prezydent Pezeshkian podziękował Pakistanowi za „pozytywne i konstruktywne wysiłki na rzecz wspierania pokoju i dialogu oraz docenił wsparcie udzielone przez Pakistan w (ostatnich) trudnych okolicznościach” – stwierdziła prezydencja.
Prezydent Iranu powiedział, że jego kraj „przywiązuje wielką wagę do swoich stosunków z Pakistanem i nie może się doczekać dalszego rozszerzania współpracy w kwestiach politycznych, gospodarczych, bezpieczeństwa i regionalnych”
Prezydent Zardari zwrócił się do prezydenta Pezeshkiana o przekazanie serdecznych pozdrowień najwyższemu przywódcy Iranu, ajatollahowi Mojtabie Chameneiemu.
Irańskiemu prezydentowi towarzyszyli FM Araghchi, szef Kancelarii Prezydenta Mohsen Haji Mirzaei, minister spraw wewnętrznych Eskandar Momeni, szef ds. politycznych Kancelarii Prezydenta Saeed Abbas Musavi oraz ambasador Iranu w Pakistanie Reza Amiri Moghaddam.
Ze strony pakistańskiej na posiedzeniu obecni byli wicepremier i premier Ishaq Dar, przewodniczący PPP i były premier Bilawal Bhutto-Zardari, minister spraw wewnętrznych Mohsin Naqvi, minister stanu ds. wewnętrznych Tallal Chaudhry, szef Senatu Whip Saleem Mandviwala i były senator dr Asim Hussain.
CDF Munir i Pezeshkian omawiają „inicjatywy pokojowe”
CDF Munir wezwał prezydenta Iranu, podało Inter-Services Public Relations (ISPR).
Wymienili poglądy na temat „rozwoju regionalnego i inicjatyw pokojowych” – stwierdziło ISPR w oświadczeniu.
CDF Munir wraz z premierem Shehbazem uczestniczyli w rozmowach amerykańsko-irańskich w Szwajcarii, gdzie omawiali ramy pokoju regionalnego.
Obaj przywódcy byli zaangażowani w wysiłki na rzecz zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie po wybuchu wojny amerykańsko-irańskiej 28 lutego w wyniku ataków amerykańsko-izraelskich na Teheran.
Podczas spotkania z szefem armii Pezeshkian docenił „konstruktywną i odpowiedzialną rolę Pakistanu w promowaniu dialogu, deeskalacji i stabilności regionalnej” – stwierdziło ISPR.
Dodał, że wyraził uznanie dla „konsekwentnych wysiłków Pakistanu na rzecz zachęcania do pokojowego rozwiązywania sporów i wspierania zrozumienia wśród regionalnych interesariuszy w czasie wzmożonych wyzwań geopolitycznych”.
Ze swojej strony CDF Munir potwierdził niezachwiane zaangażowanie Pakistanu na rzecz pokoju i stabilności w regionie, jak zauważono w oświadczeniu.
„Obie strony potwierdziły swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie stosunków Pakistan-Iran i utrzymywanie ścisłych konsultacji w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, których wspólnym celem jest wspieranie pokoju, dobrobytu i stabilności w całym regionie” – czytamy.
Przybył prezydent Iranu, FM
Pezeshkian i Araghchi przylecieli do Pakistanu osobnymi lotami wcześniej tego samego dnia. Prezydent Iranu przyleciał do stolicy federalnej z Iranu, podczas gdy ostatnie spotkanie ministra spraw zagranicznych odbyło się w Omanie.
Prezydent Pezeshkian po przybyciu do bazy lotniczej Nur Khan został przyjęty przez prezydenta Zardariego, premiera Shehbaza, wicepremiera Dara, Naqvi, Bilawala i ambasadora Moghaddama.
Obecny był także FM Araghchi, który wylądował już w Pakistanie, aby powitać swojego prezydenta.
Jak podaje państwowa aplikacja APP, Pezeshkian otrzymał salut z 21 dział, a myśliwce wykonały przelot na jego cześć. Dodało, że prezydent machał w odpowiedzi na hasła powitalne dzieci.
Po przybyciu do bazy lotniczej Nur Khan w Rawalpindi wcześniej tego dnia Araghchi został powitany przez Dara, Naqvi i Bilawala.
„Przywódcy i naród pakistański serdecznie witają ministra spraw zagranicznych Araghchiego i irańską delegację w Islamabadzie” – oznajmił FO.
We wcześniejszym oświadczeniu FO zauważyło, że wizyta Pezeshkiana była jego drugą wizytą w Pakistanie w ramach jego funkcji jako prezydenta Iranu.
Stwierdzono, że wizyta będzie dla obu stron okazją do przeglądu pełnego spektrum stosunków dwustronnych i zbadania możliwości wzmocnionej współpracy w zakresie handlu, energii, bezpieczeństwa granic, wymiany międzyludzkiej i łączności regionalnej.
Nazwała także tę wizytę „ważną okazją do omówienia bieżących zobowiązań dyplomatycznych po podpisaniu protokołu ustaleń z Islamabadu, a także rozwoju regionalnego i międzynarodowego będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania”.
„Zbliżająca się wizyta odzwierciedla wspólne zaangażowanie Pakistanu i Iranu w dalsze pogłębianie ich więzi historycznych i kulturowych oraz podkreśla ich wspólne aspiracje do pokoju, stabilności i trwałego postępu w regionie” – dodał FO.
IHC i FCC odwołują prace sądowe; rząd nakazuje pracownikom Red Zone pracę z domu
Wysoki Trybunał Islamabadu (IHC) również odwołał we wtorek prace sądowe w związku z zamknięciem czerwonej strefy na czas wizyty irańskiego prezydenta. W powiadomieniu wydanym przez IHC stwierdzono, że wtorkowa lista spraw została anulowana, dodając, że urzędnicy zostali skierowani do pracy z domu.
Dodał jednak, że sądy rejonowe będą funkcjonować normalnie.
Podobnie Federalny Trybunał Konstytucyjny (FCC) również ogłosił zawieszenie pracy sądów w swojej głównej siedzibie w Islamabadzie w związku z zamknięciem czerwonej strefy w Islamabadzie.
“W związku z tym lista spraw Trybunału zostaje anulowana. Wszyscy funkcjonariusze i personel będą jednak pracować z domu i nie będą opuszczać posterunku. Poza tym wszystkie cztery sekretariaty oddziałów sądu pozostaną otwarte do prowadzenia prac sądowych i administracyjnych” – czytamy w zawiadomieniu.
Oddzielnie rząd federalny wydał notyfikację wdrażającą jednodniową dyrektywę „pracy z domu” dla różnych ministerstw.
Zgodnie z zawiadomieniem wydanym przez sekretarza wydziału gabinetu Kamrana Alego Afzala pracownicy ministerstw, wydziałów i urzędów rządowych znajdujących się na terenie Czerwonej Strefy Islamabadu będą pracować zdalnie. Ponadto organy autonomiczne i podległe im departamenty działające w Strefie Czerwonej będą obchodzić pełne święto.
Jednakże istotne instytucje federalne i banki zostały wyłączone z tego nakazu. Należą do nich Kancelaria Premiera, Senat, Zgromadzenie Narodowe, Wydział Gabinetu, Ministerstwo Finansów i Skarbów, Federalna Izba Skarbowa oraz ministerstwa spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, handlu, przemysłu, prawa, spraw parlamentarnych i wydział planowania, a także wszystkie federalne instytucje bankowe.
Stojaki autobusowe zamknięte
Wszystkie terminale autobusowe działające w stolicy zostały w poniedziałek wieczorem zamknięte ze względów bezpieczeństwa w związku z przyjazdem irańskiego prezydenta.
Urzędnicy administracji stolicy i policji poinformowali, że stołeczna policja na podstawie zarządzeń administracji stolicy zwróciła się do dyrekcji terminali autobusowych w stolicy, w tym w Faizabadzie i Chongi nr 26, prosząc o zamknięcie ich przed północą.
We wtorek menedżerów poproszono także o zawieszenie działalności. Terminale pozostaną zamknięte do czasu wyjazdu prezydenta Iranu. Poza tym ze względów bezpieczeństwa zamknięto także Czerwoną Strefę Islamabadu. Wstęp na teren obiektu będą mieli wyłącznie zainteresowani urzędnicy.
Ponadto sędzia okręgu Islamabadu Irfan Nawaz Memon nakazał natychmiastowe zamknięcie wszystkich popularnych szlaków turystycznych w mieście.
Zakaz dotyczy szlaków 2, 3, 4, 5 oraz szlaków turystycznych znajdujących się za wioską Saidpur i obowiązuje od wtorku do odwołania.
Rozmowy USA-Iran w Szwajcarii
Wizyta Pezeshkiana jest następstwem kluczowych bezpośrednich rozmów – nazwanych „szczytem Jeziora Czterech Kantonów” – które odbyły się między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w Szwajcarii i rozpoczęły negocjacje w ramach protokołu ustaleń z Islamabadu podpisanego 18 czerwca.
Na mocy 14-punktowego porozumienia Waszyngton i Teheran uzgodniły ramy zakończenia wojny, ponownego otwarcia Cieśniny Ormuz i negocjacji w kluczowych kwestiach w ciągu 60 dni od podpisania.
W rozmowach amerykańsko-irańskich w szwajcarskim kurorcie Burgenstock pośredniczyły Pakistan i Katar, a Pakistan reprezentowali premier Shehbaz Sharif i szef sił zbrojnych feldmarszałek Asim Munir.
Szczyt Jeziora Czterech Kantonów stworzył mechanizm dalszych rozmów technicznych, które będą kontynuowane w tym tygodniu, a także ustanowił linie komunikacyjne, aby zakończyć walki w Libanie i utrzymać otwartą cieśninę Ormuz.
„Poczyniono zachęcające postępy” – stwierdzili mediatorzy we wspólnym oświadczeniu, obejmującym kanał kontaktowy utworzony w celu „unikania incydentów i nieporozumień w komunikacji” w Cieśninie Ormuz.
Uzgodniono także powołanie „komórki ds. rozwiązywania konfliktów” pomiędzy stronami a władzami Libanu, której zadaniem będzie zapobieganie ponownemu wybuchowi walk.
Dodatkowe dane wejściowe z aplikacji