Reporter telewizyjny zginął w wyniku wybuchu samochodu-pułapki w Jemenie

ADEN: W czwartek stacja podała, że ​​korespondent saudyjskiej telewizji Al Arabiya w Jemenie zginął w wyniku eksplozji bomby podłożonej w jego samochodzie.

Oznajmiła, że ​​Mohammed Aydah, Jemeńczyk reporter Al Arabiya i jej siostrzanego kanału Al Hadath, został zabity w środę późnym wieczorem w mieście Mukalla we wschodniej prowincji Hadramout w Jemenie.

Al Arabiya powiedział, że władze bezpieczeństwa Mukalli ostrzegły Aydaha około miesiąc temu, że jego życie jest zagrożone, nie podając szczegółów. Żadna grupa nie przyznała się do odpowiedzialności.

Do zabójstwa doszło w kontekście napięć politycznych w kraju po starciach między siłami wspieranymi przez Arabię ​​Saudyjską pod dowództwem uznanego na arenie międzynarodowej rządu Jemenu a separatystami wspieranymi przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wybuchły w okresie od listopada do stycznia.

W wyniku walk Mukalla zmienił ręce między separatystami, znanymi jako Południowa Tymczasowa Rada, a siłami wspieranymi przez Arabię ​​​​Saudyjską, które obecnie sprawują kontrolę.

STC w oświadczeniu potępiła zabójstwo, stwierdzając, że atak zasygnalizował szersze problemy związane z bezpieczeństwem w Hadramout, za co wini likwidację jednostek pod jej dowództwem, które pomogły wyprzeć Al-Kaidę z regionu w 2016 r.

Szef prezydenckiej rady przywódczej Jemenu Rashad al-Alimi polecił utworzenie wspólnej komisji wysokiego szczebla w celu zbadania zabójstwa i powiedział, że państwo nie będzie szczędzić wysiłków w ściganiu sprawców.

Opublikowano w Dawn, 26 czerwca 2026 r