Strona główna Wiadomości Mariany Północne przez wiele tygodni pozostają bez prądu po supertajfunie Sinlaku |...

Mariany Północne przez wiele tygodni pozostają bez prądu po supertajfunie Sinlaku | Wyspy Pacyfiku

7
0


Niektóre najbardziej dotknięte obszary Marianów Północnych mogą być pozbawione prądu i wody przez wiele tygodni po tym, jak supertajfun nawiedził wyspy Oceanu Spokojnego – oznajmił urzędnik.

Jedyny szpital na Saipanie, największym terytorium Stanów Zjednoczonych z Marianów, doświadczył poważnej powodzi, a w czwartek pojawiły się doniesienia o utracie przez duże kurorty generatorów rezerwowych, powiedział Ed Propst, były poseł prawodawca pracujący w biurze gubernatora.

„Obecnie panują dość złe warunki” – powiedział, dodając, że ludzie przygotowują się na długi okres bez prądu i wody.

Supertajfun Sinlaku po raz pierwszy uderzył w wyspy we wtorek wieczorem i trwał do środy, niosąc ze sobą falę gwałtownych wiatrów i nieustannych opadów, które przewracały samochody, przewracały słupy energetyczne i zrywały blaszane dachy. Władze dopiero zaczynały oceniać szkody pozostawione przez burzę.

Według urzędników nie było prądu i wody, a wiele dróg w Saipan i Tinian na Marianach Północnych, gdzie mieszka około 45 000 ludzi, jest nieprzejezdnych.

W tekście dla Associated Press Bernard Villagomez, urzędnik ds. informacji publicznej na tym terytorium, powiedział: „Nadal mamy na miejscu schronisko, więc służby ratownicze nie były w stanie dokonać pełnej oceny szkód”.

Burza nawiedziła także Guam, inne terytorium Stanów Zjednoczonych i miejsce kilku amerykańskich baz wojskowych, z powodu silnych wiatrów tropikalnych.

Krajowe służby meteorologiczne podały, że tajfun w momencie dotarcia na ląd wiał z prędkością do 241 km/h, a w środę wiało z prędkością 200 km/h, gdy oddalał się na północ od wysp Saipan, Tinian i Rota. Oczekuje się, że Sinlaku zacznie skręcać w kierunku słabo zaludnionych wysp wulkanicznych na dalekich północnych Marianach.

Silny wiatr spowodowany supertajfunem, który nawiedził Tinian na Marianach Północnych. Zdjęcie: Mathew Masga/AP

Służby pogodowe podały, że w czwartek burza przeszła około 270 mil na północny zachód od Saipanu. Wiele czujników na wyspie nie działało, ale szacuje się, że wiatr osiąga prędkość od 60 do 70 mil na godzinę.

Mieszkaniec Mathew Masga powiedział, że ze względu na wiatr nie było bezpiecznie wychodzić na zewnątrz, ale w czwartek niektóre sklepy na Tinian były otwarte, a ludzie spieszyli się, aby kupić zapasy.

„Podczas jazdy zauważyłem wiele drewnianych i półbetonowych domów z dachami uszkodzonymi w wyniku przechodzącego tajfunu” – powiedział w wiadomości na Facebooku. „Warto zauważyć, że wiele naszych słupów i linii energetycznych przestało działać”.