Home Świat Damaszek przejmuje kolejną bazę od sił amerykańskich

Damaszek przejmuje kolejną bazę od sił amerykańskich

6
0

DAMASZK: Ministerstwo obrony Syrii poinformowało w niedzielę, że przejęło bazę Al-Shadadi na północnym wschodzie od sił amerykańskich, kilka dni po przejęciu kontroli nad obiektem w pobliżu granicy jordańsko-irackiej.

„Siły Syryjskiej Armii Arabskiej przejęły bazę wojskową Al-Shadadi na wsi Hasakeh po koordynacji ze stroną amerykańską” – głosi oświadczenie ministerstwa.

W bazie pod miastem o tej samej nazwie stacjonowały siły amerykańskie działające w ramach międzynarodowej koalicji przeciwko bojownikowi Państwa Islamskiego.

W mieście znajdowało się więzienie, w którym siły kurdyjskie przetrzymywały członków ekstremistycznej organizacji dżihadystycznej, zanim w zeszłym miesiącu siły rządowe wkroczyły na ten obszar.

Niedzielne oświadczenie jest następstwem czwartkowego potwierdzenia przez USA, że ich siły opuściły bazę Al-Tanf w pobliżu granic Syrii z Jordanią i Irakiem.

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) pod przywództwem Kurdów były głównym partnerem międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA przeciwko Państwu Islamskiemu i odegrały kluczową rolę w porażce terytorialnej tej grupy w Syrii w 2019 r.

Jednak po upadku w grudniu 2024 r. długoletniego władcy Bashara al-Assada Stany Zjednoczone zbliżyły się do nowego rządu w Damaszku, niedawno deklarując, że potrzeba sojuszu z Kurdami w dużej mierze minęła. Pomimo porażki terytorialnej IS ugrupowanie to pozostaje jednak aktywne.

W sobotę Centralne Dowództwo USA poinformowało, że w tym miesiącu jego siły uderzyły w ponad 30 celów IS w Syrii.

W oświadczeniu CENTCOM stwierdzono, że naloty przeprowadzone w dniach 3–12 lutego uderzyły w „cele infrastruktury i składowania broni” IS.

Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział w niedzielę, że Waszyngton jest zadowolony z „trajektorii” sytuacji w Syrii, która pomimo problemów rozpoczęła rozmowy z grupami mniejszości kurdyjskiej.

„Było kilka dni, które były bardzo niepokojące, ale podoba nam się ta trajektoria” – powiedział Rubio podczas krótkiej wizyty w Bratysławie. “Musimy utrzymać tę trajektorię. Mamy zawarte dobre porozumienia. ” Rubio dodał jednak, że należy teraz wdrożyć porozumienie między władzami syryjskimi a mniejszością kurdyjską.

„To nie będzie łatwe i są jeszcze inne tego typu porozumienia, które muszą zawrzeć z Druzami, Beduinami, Alawimi – ze wszystkimi elementami bardzo zróżnicowanego społeczeństwa w Syrii” – powiedział Rubio.

Opublikowano w Dawn, 16 lutego 2026 r