Home Biznes Cena oleju napędowego wzrosła o 11,30 rupii, cena benzyny pozostaje bez zmian

Cena oleju napędowego wzrosła o 11,30 rupii, cena benzyny pozostaje bez zmian

10
0

ISLAMABAD: Utrzymując ceny benzyny przez następne dwa tygodnie, rząd podniósł cenę szybkiego oleju napędowego (HSD) o 11,30 rupii za litr.

W komunikacie Pionu Naftowego podano, że nowe ceny zostały ustalone na podstawie zaleceń Urzędu Regulacji Ropy i Gazu (Ogra).

Cena HSD na następne dwa tygodnie, do 15 lutego, została ustalona na 268,38 rupii za litr w porównaniu do 257,08 rupii w ciągu poprzednich 15 dni.

Podwyżki dokonano ze względu na „wyższe ceny ropy naftowej w zeszłym tygodniu w związku z napięciami regionalnymi i rozkazem prezydenta USA rozmieszczenia grupy uderzeniowej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Perskiej”.

Już sam ten rozwój sytuacji spowodował wzrost cen HSD na rynkach arabskich i innych rynkach międzynarodowych.

Ponieważ HSD jest kluczowym paliwem dla sektora przemysłowego i biznesowego i jest powszechnie stosowany w samochodach ciężarowych, autobusach i dużych generatorach, oczekuje się ostrej reakcji społeczności biznesowej w związku z podwyżką o 11,30 rupii za litr.

Cena benzyny, zużywanej głównie przez samochody, motocykle i małe generatory, pozostała niezmieniona i wynosi 253,17 rupii za litr.

W związku ze wzrostem cen HSD na najbliższe dwa tygodnie nieznacznie wzrosną także stawki za paliwo do samolotów odrzutowych.

Tymczasem pomimo napiętego politycznie otoczenia globalnego amerykańska Agencja Informacji o Energii prognozuje, że ceny ropy Brent w latach 2026 i 2027 będą średnio niższe, do czego przyczyni się globalna produkcja przekraczająca popyt.

Międzynarodowi analitycy prognozują, że światowa produkcja paliw płynnych wzrośnie w 2026 roku o 1,4 mln baryłek dziennie w związku z wyższą produkcją.

LPG

Ogra poinformowała także o nowych cenach gazu płynnego (LPG) na luty, wykazując wzrost ze względu na wyższy popyt na rynkach światowych w okresie zimowym.

Cena konsumencka LPG została podwyższona o 6,37 rupii za kg do 226,05 rupii za kg w lutym w porównaniu do 219,67 rupii w styczniu.

Cena producenta LPG powiązana jest z ceną kontraktową Saudi Aramco i kursem dolara.

W porównaniu z poprzednim miesiącem cena kontraktowa Saudi Aramco wzrosła o 3,83 procent, podczas gdy średni kurs wymiany dolara spadł nieznacznie o 0,14%, co spowodowało wzrost o 75,71 rupii za butlę 11,8 kg.

Opublikowano w Dawn, 1 lutego 2026 r