Strona główna Wiadomości Rock and Roll Hall of Fame: Phil Collins, Oasis, Sade i Wu-Tang...

Rock and Roll Hall of Fame: Phil Collins, Oasis, Sade i Wu-Tang Clan wśród osób wprowadzonych w 2026 r. | Muzyka

14
0


Phil Collins, Iron Maiden, Billy Idol, Queen Latifah, Oasis, Sade i Joy Division/New Order zostaną wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame wraz z nominowanymi po raz pierwszy Wu-Tang Clanem i zmarłym Lutherem Vandrossem.

Lista została ujawniona w poniedziałek wieczorem w USA podczas emisji programu American Idol. Aby się zakwalifikować, artyści muszą wydać swoje pierwsze komercyjne nagranie co najmniej 25 lat wcześniej. Na nominacje zdecydowało się w głosowaniu ponad 1200 artystów, historyków i specjalistów branży muzycznej.

Softrockowiec Collins, który jest już obecny na sali jako członek Genesis, wydał takie hity, jak In the Air Tonight i One More Night i zdobył osiem nagród Grammy, w tym album roku 1985 za No Jacket Required.

Wokalista soulowo-jazzowy Sade, również nominowany w 2024 roku, znany jest z takich utworów, jak Smooth Operator i The Sweetest Taboo. Od czasu ich przełomowego debiutanckiego albumu z 1993 roku, Enter the Wu-Tang (36 Chambers), Wu-Tang Clan okrzyknięto innowatorami rapu.

Dwukrotnie nominowana Iron Maiden pomogła zasilić nową falę brytyjskiego heavy metalu albumami takimi jak The Number of the Beast. Vandross, który sprzedał ponad 25 milionów albumów i ma na swoim koncie hity Here and Now i Any Love, zmarł w 2005 roku i zainspirował Kendricka Lamara i utwór SZA Luther.

W tym roku sala wypełni się dźwiękami Manchesteru, wprowadzając pionierów postpunku Joy Division i New Order – w większości składających się z tych samych członków – a także niedawno ponownie zjednoczoną grupę Britpop Oasis. Idol, również angielski, wniósł do popu punkowy drwinę dzięki piosenkom takim jak White Wedding i Rebel Yell.

Wernisaż odbędzie się 14 listopada w teatrze Peacock w Los Angeles.

Nominowani, którzy przegapili w tym roku, to Mariah Carey, Lauryn Hill, INXS, Melissa Etheridge, Jeff Buckley, Pink, New Edition i Shakira.

Oprócz kategorii wykonawców, Hall of Fame honoruje wkład osób wprowadzonych w trzech specjalnych kategoriach: wczesny wpływ, doskonałość muzyczna i nagroda dla non-performer Ahmeta Erteguna.

W tym roku w kategorii wczesnego wpływu uhonorowani zostaną Queen Latifah, kubańska piosenkarka Celia Cruz, nigeryjska muzyk Fela Kuti, raper MC Lyte i country rocker Gram Parsons. W kategorii doskonałości muzycznej uhonorowana zostanie autorka tekstów Linda Creed oraz producenci Arif Mardin, Jimmy Miller i Rick Rubin.

Ponad 50 lat po śmierci Ed Sullivan, legendarny gospodarz programu telewizyjnego o tej samej nazwie, wejdzie do Galerii sław z nagrodą Ahmeta Erteguna za non-performer: w uznaniu niedzielnego wieczornego programu, który stał się punktem wyjścia dla wielu ikon muzyki lat 50. i 60. XX wieku i pomógł przełamać bariery rasowe w amerykańskiej rozrywce.