Premier Shehbaz Sharif ogłosił w poniedziałek plan rządu dotyczący zainwestowania 1 miliarda dolarów w sztuczną inteligencję (AI) do 2030 roku.
Indus AI Week 2026 odbędzie się w dniach 9–15 lutego (niedziela). Strona internetowa wydarzenia opisuje je jako „oficjalną krajową platformę Pakistanu na rzecz sztucznej inteligencji, na której zbiegają się polityka, innowacje, talenty i inwestycje”.
„Rząd Pakistanu zobowiązał się do zainwestowania 1 miliarda dolarów w sztuczną inteligencję do 2030 r., co znacząco przyczyni się do budowy ekosystemu sztucznej inteligencji w naszym kraju” – powiedział premier podczas ceremonii inauguracji wydarzenia w Islamabadzie.
Ogłaszając dalsze kroki, jakie kraj zamierza podjąć, aby dotrzymać kroku nowoczesnym technologiom, premier Shehbaz powiedział, że program nauczania sztucznej inteligencji zostanie wprowadzony „nie tylko we wszystkich szkołach kontrolowanych lub prowadzonych przez władze federalne, ale we wszystkich szkołach” w Azad Dżammu i Kaszmirze (Azad Kaszmir (Azad) i Gilgit-Baltistan (Wielka Brytania).
Podkreślił, że plan zostanie wdrożony również w odległych częściach Beludżystanu, aby „powiązać naszą młodzież na rzecz przywództwa i gospodarki cyfrowej”.
Premier powiedział ponadto, że do 2030 r. rząd zapewni studentom w całym kraju 1000 w pełni ufundowanych stypendiów doktoranckich w dziedzinie sztucznej inteligencji, co ma na celu zbudowanie w Pakistanie „światowej klasy, w pełni wyposażonego centrum badawczego”.
„Na koniec uruchomimy ogólnokrajowy program mający na celu przeszkolenie 1 miliona specjalistów spoza branży IT w zakresie umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją, umożliwiając im zwiększenie produktywności i poprawę warunków życia” – dodał.
„Pakistan jest całkowicie gotowy podjąć wyzwanie i współpracować z naszymi globalnymi partnerami, absolutnie z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem” – potwierdził premier Shehbaz.
Wyjaśnił, że wśród obszarów zainteresowania znajdą się rolnictwo, kopalnie i minerały, dodając, że celem rządu jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, którzy, jego zdaniem, stanowią 60 procent całkowitej populacji kraju.
„Musimy zapewnić im nowoczesną wiedzę i nowoczesne techniki, a start-upy IT i technicy IT są już bardzo zaniepokojeni, czują gorąco i wyzwanie” – zauważył, zapewniając ich, że rząd wprowadzi programy, które „przekształcą ich z techników IT w ekspertów od sztucznej inteligencji”.
Dodał, że umożliwi to bezprecedensowy wzrost plonów, jakości i wydajności rolnictwa, a także wzrostu przemysłowego i wzmocnienia pozycji kobiet.
W lipcu 2025 r. rząd zatwierdził krajową politykę dotyczącą sztucznej inteligencji, mającą na celu demokratyzację dostępu do sztucznej inteligencji, ulepszenie usług publicznych oraz otwarcie nowych możliwości zatrudnienia i innowacji.
Jednakże wdrażanie tej polityki utknęło w martwym punkcie ponad sześć miesięcy po jej zatwierdzeniu ze względu na decyzję rządu o zmianie składu Rady AI i brak reakcji ze strony samorządów prowincji.
Jedynym filarem realizowanej obecnie Krajowej Polityki AI jest budowanie „Świadomości i Gotowości”. Urzędnicy twierdzą, że tydzień AI w Indusie jest pierwszym krokiem w tym zakresie.
„Nic innego niż zmiana zasad gry”
Na początku swojego wystąpienia premier zauważył, że Tydzień AI w Indusie „nie tylko zmieni krajobraz technologiczny Pakistanu, ale będzie po prostu zmianą zasad gry”.
„We współpracy z naszymi najbardziej przyjaznymi i braterskimi krajami zaczniemy podążać tą wspólną drogą z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem” – dodał.
Premier Shehbaz podkreślił, że rząd jego brata i byłego premiera Nawaza Sharifa „dokłada wszelkich starań, aby dotrzymać kroku współczesnym wymaganiom i sprostać współczesnym wyzwaniom”.
Przypomniał, że jako ówczesny premier Pendżabu rząd podejmował różne inicjatywy, które były „bardzo, bardzo istotne i ważne dla promocji edukacji, zdrowia, dochodów i zachęcania naszej młodzieży”.
Premier podkreślił, że rząd Pendżabu zainicjował w 2010 roku program dystrybucji laptopów w szkołach i uczelniach w prowincji. Wspomniał dalej, że rząd uruchomił e-biblioteki i papiery do e-znaczków, przy czym te ostatnie miały na celu generowanie „dodatkowych dochodów, które wysysano w wyniku zmowy”.
Premier Shehbaz zwrócił także uwagę na komputeryzację ewidencji gruntów w Pendżabie przeprowadzoną w ramach „świetnego partnerstwa z Bankiem Światowym, co ułatwiło skorumpowanie urzędników skarbowych”.
“Nosili torby w swoich biurach. Majstrowali przy płycie, a pieniądze wymieniano w rękach. Wszystko to zostało miażdżąco zatrzymane przez całkowitą cyfryzację” – zapewnił.
Premier podkreślił, że w Lahore powstał pierwszy w kraju projekt Bezpieczne Miasto, w ramach którego wykorzystuje się kamery monitorujące do ograniczania przestępczości, oraz pierwsza uczelnia informatyczna.
„Jesteśmy tu dzisiaj i wyciągamy wnioski z przeszłości, a dziś Pakistan jest całkowicie gotowy, aby dołączyć do świata w dziedzinie interwencji AI” – potwierdził.
Premier Shehbaz wspomniał także o procesie cyfryzacji Federalnej Izby Skarbowej (FBR), stwierdzając, że na tym etapie został on „prawie przekształcony”.
Powiedział: “Robi świetną robotę. Kontrolowaliśmy przemyt w Pakistanie poprzez różne, najnowocześniejsze inicjatywy, sprowadzając skanery i inne instrumenty cyfrowe, które zostały zainstalowane w różnych portach Pakistanu.
„Odzyskujemy utracone sumy pieniędzy (i) podatków uchylone w wyniku zmowy za pośrednictwem tych platform”.
“Nasze zaangażowanie jest solidne i niezachwiane. Nigdy nie będziemy oglądać się za siebie, będziemy nadal iść do przodu, maszerować do przodu, aż wkrótce nadejdzie dzień, w którym Pakistan odnajdzie swoje przeznaczenie wśród wspólnoty narodów. “
Przemawiając na wydarzeniu, minister IT Shaza Fatima Khawaja powiedziała, że Tydzień Indus AI ma na celu wzmocnienie koordynacji między uniwersytetami, rządami i międzynarodowymi firmami, jak podała państwowa aplikacja APP.
Zauważyła, że pakistański organ ds. cyfryzacji przygotowuje ogólnokrajowy plan generalny dotyczący technologii cyfrowych, który będzie wyznaczał kierunki przyszłej transformacji.
W swoich uwagach minister planowania Ahsan Iqbal podkreślił, że świat wszedł w moment, w którym inteligencja sama w sobie stała się czynnikiem produkcji, a narody konkurują pomysłami, talentami, danymi i technologią, a nie towarami.
Opisał sztuczną inteligencję jako większego „zakłócacza” niż elektryczność czy Internet.
Minister stwierdził, że zaangażowanie Pakistanu w technologię rozpoczęło się ponad dwie dekady temu wraz z wczesną polityką informatyczną, utworzeniem Krajowego Urzędu Baz Danych i Rejestracji (Nadra) oraz inwestycjami na dużą skalę w zaawansowany kapitał ludzki.







