Strona główna Świat Minister finansów spotyka się z urzędnikami skarbu USA i innymi przywódcami na...

Minister finansów spotyka się z urzędnikami skarbu USA i innymi przywódcami na marginesie wiosennych spotkań BŚ-MFW

5
0

Minister finansów Muhammad Aurangzeb odbył w Waszyngtonie spotkanie na temat współpracy gospodarczej z urzędnikami Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych przy okazji wiosennych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (WB-MFW) w 2026 r. w Waszyngtonie, poinformowało w sobotę ministerstwo finansów.

Aurangzeb przybył do Stanów Zjednoczonych w poniedziałek, aby wziąć udział w wiosennych spotkaniach Grupy Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w roku 2026, które odbędą się w dniach 13–18 kwietnia w Waszyngtonie. Wiosenne Spotkania gromadzą ministrów finansów, prezesów banków centralnych, decydentów i ekspertów ds. rozwoju z całego świata w obliczu utrzymującej się globalnej niepewności gospodarczej.

Oprócz spotkań wiosennych Aurangzeb odbył produktywne spotkanie z Francisem Brooke, zastępcą sekretarza w Departamencie Skarbu USA, podało ministerstwo w poście na stronie X.

„Minister finansów przedstawił przegląd stabilizacji makroekonomicznej Pakistanu, jego planowanego ponownego wejścia na międzynarodowe rynki kapitałowe oraz strategii zarządzania długiem zewnętrznym” – stwierdzono.

Podkreślił kluczowe możliwości inwestycyjne w pakistańskich sektorach minerałów i energii oraz poinformował kierownictwo skarbu o postępach i perspektywach w zakresie regulacji aktywów cyfrowych i wirtualnych – dodał w oświadczeniu.

Aurangzeb potwierdził także „głębokość i siłę dwustronnego zaangażowania gospodarczego” i podkreślił znaczenie dalszego wsparcia USA dla programu pakistańskiego z MFW.

Niezależnie od tego minister spotkał się także na marginesie spotkań z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) Zou Jiayi, podczas którego docenił silne zaangażowanie AIIB w Pakistanie poprzez bieżący portfel o wartości około 1,7 miliarda dolarów, a dodatkowy 1 miliard dolarów jest w przygotowaniu.

Poinformował ją również o konsekwencjach gospodarczych bieżącej sytuacji regionalnej, w szczególności jej wpływie na pakistański łańcuch dostaw energii, i podkreślił niedawny powrót Pakistanu na międzynarodowe rynki kapitałowe, w tym wprowadzenie po czteroletniej przerwie emisji euroobligacji w drodze oferty prywatnej.

Ministerstwo podało, że Aurangzeb zaprosił AIIB do dostosowania swojego zaangażowania do priorytetów infrastrukturalnych Pakistanu i strategicznych celów rozwoju.

„Obie strony przyznały, że wyniki Pakistanu w zakresie wypłat na rzecz AIIB pozostają w tyle za wynikami innych partnerów wielostronnych, w tym Banku Światowego i ADB” – dodała.

Więcej do naśladowania