Pakistan i Chiny były współorganizatorami nieformalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ), stanowiąc platformę dla państw członkowskich do omówienia, w jaki sposób Rada „może zapewnić pełne, skuteczne i nieselektywne wdrożenie swoich rezolucji” – oznajmiło w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych (FO).
Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Khaled Khiari, dyrektor wykonawczy raportu RB ONZ Shamala Kandiah i Richard Gowan z Międzynarodowej Grupy Kryzysowej przedstawili sprawozdanie ze spotkania, które odbyło się we wtorek.
„Podkreślili, że wdrażanie leży u podstaw wiarygodności, autorytetu i skuteczności Rady”, stwierdził FO.
Prelegenci podkreślili, że rezolucjom ONZ muszą towarzyszyć „realistyczne mandaty, jasne ścieżki wdrażania, ciągła sprawozdawczość, odpowiednie zasoby, wola polityczna i mechanizmy działań następczych”, które mogą przełożyć rezolucje na praktyczne działania w terenie.
Ambasador Asim Iftikhar Ahmad, który pełni przy ONZ funkcję stałego przedstawiciela Pakistanu, dodał, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ stanowią zobowiązania prawne wynikające z Karty ONZ.
„Podkreślił, że selektywny lub przedłużający się brak realizacji osłabia władzę Rady, przedłuża nierozwiązane spory i pogłębia ludzkie cierpienia, w tym w sytuacjach takich jak nielegalnie okupowany Dżammu i Kaszmir oraz Palestyna w Indiach” – stwierdził FO.
Ambasador powiedział, że niewdrożenie rezolucji ONZ w sprawie Dżammu i Kaszmiru doprowadziło do pozostania nierozwiązanego konfliktu i spowodowało długotrwałe cierpienia ludności Kaszmiru.
Podczas spotkania „Pakistan zaproponował również środki praktyczne, w tym roczny przegląd niezrealizowanych i częściowo wdrożonych rezolucji, jaśniejsze ścieżki wdrażania, ściślejsze działania następcze”, a także lepsze dostosowanie operacji pokojowych i porozumień regionalnych do decyzji Rady.
FO powiedział ponadto, że członkowie Rady i członkowie ONZ uczestniczący w spotkaniu z zadowoleniem przyjęli inicjatywę Chin i Pakistanu, dzieląc się „konkretnymi perspektywami dotyczącymi wzmocnienia wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sytuacjach specyficznych dla kraju i tematycznych”.
Państwa członkowskie podkreśliły, że decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ powinny być realistyczne, wykonalne i wspierane przez trwałą dyplomację, wzywającą do regularnych przeglądów, terminowej sprawozdawczości i odpowiednich zasobów.
„Wspólnie zwołując tę terminową dyskusję, Chiny i Pakistan potwierdziły swoje wspólne zaangażowanie na rzecz multilateralizmu, autorytet Rady Bezpieczeństwa oraz cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych” – zauważył FO.