Gubernator New Jersey, Mikie Sherrill, ostro skrytykował FIFA po doniesieniach, że system transportu w jej stanie pobierze 100 dolarów za bilet powrotny na mecze Pucharu Świata tego lata.
New Jersey Transit podaje, że cena biletu w obie strony z nowojorskiej stacji Penn Station na stadion MetLife, na którym tego lata odbędzie się osiem meczów Pucharu Świata, w tym finał, wynosi 12,90 dolara. Nowy cennik, o którym poinformował The Athletic na początku tego tygodnia, przewiduje cenę biletu powrotnego na ponad 100 dolarów bez zniżek dla dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych. NJ Transit powiedział Fox 5 New York, że cena nie została jeszcze sfinalizowana. Decyzji można spodziewać się w nadchodzących dniach.
W czwartek Sherrill nie wyjaśniła, jakie są koszty transportu podczas mundialu, ale za wszelkie podwyżki obwinia FIFA.
„Być może widziałeś ostatnio nagłówki na temat kosztów transportu na mecze Pucharu Świata w New Jersey” – powiedziała Sherrill w poście w mediach społecznościowych. „Więc pozwólcie, że powiem wam dokładnie, jak się sprawy mają.
„Nasza administracja odziedziczyła umowę, na mocy której FIFA zapewnia 0 dolarów na transport na mistrzostwa świata. Zero. To pozostawia New Jersey Transit 48 milionów dolarów na bezpieczne przewiezienie 40 000 fanów na każdy mecz. Jednocześnie Fifa zarabia 11 miliardów dolarów na tych mistrzostwach świata i pobiera od kibiców aż do 10 000 dolarów za pojedynczy bilet na finał. Nie będę trzymać osób dojeżdżających do pracy w New Jersey do tej karty przez długie lata, to niesprawiedliwe. Podsumowując: FIFA powinna płacić za przejazdy, ale jeśli tego nie zrobi, nie pozwolę, aby osoby dojeżdżające do pracy w New Jersey były zabierane za przejazd”.
FIFA odrzuciła uwagi Sherrill, twierdząc, że kwestie transportu zostały omówione na długo przed mistrzostwami świata.
„Jesteśmy dość zaskoczeni dzisiejszym podejściem gubernatora stanu New Jersey do transportu kibiców. Pierwotne umowy z miastami gospodarzami Mistrzostw Świata FIFA 2026, podpisane w 2018 r., wymagały bezpłatnego transportu kibiców na wszystkie mecze. Zdając sobie sprawę z obciążenia finansowego, jakie stanowi to dla miast gospodarzy, w 2023 r. FIFA dostosowała wymagania dotyczące umów z gospodarzami we wszystkich miastach gospodarzach w następujący sposób: wszyscy posiadacze Biletów na Mecz i osoby akredytowane będą miały możliwość dostępu do transportu (publicznego lub dodatkowo zaplanowanego) po kosztach, aby umożliwić podróż do Stadiony w dni meczowe” – oznajmiła FIFA w oświadczeniu. „Fifa przez lata współpracowała z miastami gospodarzami nad planami transportu i mobilności, w tym opowiadając się za wielomilionowymi funduszami federalnymi na wsparcie miast-gospodarzy w zakresie transportu”.
Sherrill, demokratka, została w zeszłym roku wybrana na gubernatora New Jersey. Przystępność cenowa była kluczową kwestią podczas jej wyścigu wyborczego i ogłosiła już odwołanie planowanego festiwalu fanów o wartości 5 milionów dolarów w Liberty State Park w Jersey City. Zamiast tego fundusze zostaną wykorzystane na organizację mniejszych imprez i wydarzeń w całym stanie.
Szeroko dyskutowano o kosztach transportu na tegorocznych Mistrzostwach Świata, a także o zawyżonych cenach biletów na mecze. Władze tranzytowe Massachusetts podniosły ceny podróży z Bostonu na stadion Gillette w Foxborough z 20 do 80 dolarów.