Strona główna Wiadomości Ponad 15 mln ostryg zostanie wypuszczonych do Morza Północnego w ramach brytyjskiego...

Ponad 15 mln ostryg zostanie wypuszczonych do Morza Północnego w ramach brytyjskiego projektu ponownego dziczenia | Życie morskie

8
0


Ponad 15 milionów młodych ostryg ma zostać wypuszczonych do Morza Północnego w ramach jednego z największych projektów ponownego zdziczenia na wodach Wielkiej Brytanii.

Celem programu, w ramach którego będzie stosowany unikalny proces hodowli, jest odbudowa ogromnego ławicy ostryg wokół Orkadów, co zdaniem ekspertów stworzy „kaskadę troficzną” korzyści klimatycznych i ekologicznych.

Richard Land, ekspert ds. morza kierujący projektem, powiedział, że będzie to miało efekt domina na cały ekosystem. „Przyniesie to korzyści nie tylko rybom i zatoce, ale także ssakom morskim, ptakom morskim i całemu środowisku”.

Eksperci mają nadzieję, że program prowadzony przez Fundację Green Britain, Nature Restoration Fund, Marine Fund Scotland i North Bay Innovations zapewni szablon umożliwiający ożywienie ławic ostryg na obszarach przybrzeżnych Wielkiej Brytanii. „Ten projekt stanowi plan szerszego planu ponownego wprowadzenia ostryg do wód Wielkiej Brytanii i Europy” – stwierdził Land.

Łóżka ostryg stanowiły niegdyś kluczową część ekosystemów morskich Wielkiej Brytanii, obejmując ogromne obszary wybrzeża – niektóre na Morzu Północnym zajmowały obszar wielkości Walii. Jednak podczas rewolucji przemysłowej ostrygi stały się popularnym źródłem pożywienia brytyjskich pracowników – szacuje się, że w latach 1840–1850 sami londyńczycy zjadali 700 milionów skorupiaków.

To przełowienie w połączeniu ze zwiększonym zanieczyszczeniem, zmianą klimatu i celowym usuwaniem w celu udrożnienia kanałów dla żeglugi wywarło niszczycielski wpływ na populacje ostryg i współzależne podgatunki, wywołując coś, co naukowcy określają jako „negatywną kaskadę”, która zdziesiątkowała ekosystemy morskie.

Eksperci uważają jednak, że projekty renaturyzacyjne, takie jak ten w pobliżu Orkadów, dają szansę na odbudowę dobrze prosperujących wód przybrzeżnych, a także pomagają w walce z kryzysem klimatycznym i poprawie jakości wody.

Młode ostrygi są przekazywane na ostatnie w Szkocji dzikie łowisko ostryg w Loch Ryan. Zdjęcie: Jeff J. Mitchell/Getty Images

Dale Vince, założyciel Fundacji Green Britain i jeden ze zwolenników programu, powiedział, że badania sugerują, że rafy ostrygowe mogą pochłaniać znaczne ilości CO2 powodującego ogrzewanie planety. Powiedział, że w ramach tego projektu można odtworzyć około 15 milionów ostryg w nowym złożu zajmującym powierzchnię ponad 100 hektarów (247 akrów), co potencjalnie pochłania do 76 ton CO2 rocznie.

Jednak zwolennicy planu twierdzą, że prawdziwym celem jest pobudzenie naturalnego tarła łóżek, które po utworzeniu się wokół wybrzeży mogą przewyższać wielkość wychwytywania dwutlenku węgla „ponad 1000 razy rocznie po około 15 latach”.

Vince dodał: „Właściwie cały ten projekt wziął się z: jak nakłonić przyrodę do wychwytywania dwutlenku węgla za nas? Przywracanie rodzimych ławic ostryg to doskonały przykład tego, jak możemy pracować nad przywróceniem przyrody i jednocześnie walczyć z kryzysem klimatycznym… Ponowne wprowadzenie ich, tchniemy życie z powrotem w ekosystemy morskie – tworząc niezbędne siedliska dla innego życia morskiego i redukując emisję dwutlenku węgla w atmosferze. To idealne połączenie”.

W ramach inicjatywy Orkney młode ostrygi hoduje się na lądzie na „talerzach” wzbogaconych węglanem wapnia. Po ugruntowaniu się ostryg płytki te są wyrzucane do morza na długich linach, które pomagają im unikać drapieżników, dopóki nie osiągną wystarczającej wielkości, aby przetrwać i utworzyć ławice, tworząc rafy złożone z dziesiątek innych gatunków, w tym przegrzebków, mięczaków, glonów, wodorostów i bezkręgowców.

Alistair Carmichael, poseł Liberalnych Demokratów z Orkadów i Szetlandów, z zadowoleniem przyjął ten plan. „Wysiłki na rzecz przywrócenia i odtworzenia historycznej dzikiej przyrody na wyspach są absolutnie mile widziane”, powiedział, „zwłaszcza jeśli istnieje możliwość jednoczesnej sekwestracji dwutlenku węgla.

„Orkady mają długą i produktywną historię pracy na otaczających nas morzach. W naszym interesie wszystkich leży zrównoważenie potrzeb i wymagań wobec naszych wód i dna morskiego, aby każdy mógł z nich korzystać przez przyszłe pokolenia. „

Philine Zu Ermgassen z Uniwersytetu w Edynburgu stwierdziła, że ​​programy reintrodukcji mają kluczowe znaczenie dla odtworzenia populacji ostryg.

„Ponieważ ostrygi są obecnie tak nieliczne, w wielu miejscach nie są w stanie odrodzić się bez interwencji człowieka. To ekscytujące, że techniki wylęgarni rozwijają się, aby sprostać potrzebom rosnącej społeczności zajmującej się renowacją. Ta innowacja jest kluczem do wyprodukowania wystarczającej liczby ostryg z lokalnych zasobów genetycznych, aby wesprzeć odbudowę i odbudowę tego niezwykle cennego ekosystemu.”